Malware – bol, je a bude. Možno aj na vašom počítači.

Máte „čistý“ počítač? Neskrýva sa v ňom nejaký malware? Ste si naozaj istý?

Nepochybujem o tom, že používate antivírusový program. Máme ich na výber nespočetné množstvo. Niektoré sú vynikajúce, niektoré dobré, existujú aj horšie. A nájdu sa aj ľudia, ktorí  nepoužívajú žiadny.

V dnešnej online dobe je to veľmi riskantné aj napriek tomu, že moderné operačné systémy ako také, majú základnú ochranu proti malwarom.

No aj keď používate antivírus, to ešte neznamená, že váš počítač je čistý.

Často sa na mňa ľudia obracajú so žiadosťou o pomoc s počítačom kvôli nejakému problému, ktorého príčina je práve malware. Potom od nich najčastejšie počujem, „ale ako je to možné? Mám predsa antivírus…“

Čo je to vlastne ten malware? Malware je škodlivý softvér všeobecne. Môže to byť:

  • Vírus – počítačový vírus je program, ktorý dokáže kopírovať sám seba pomocou iného programu.
  • Trojský kôň – je škodlivý program, ktorý v napadnutom počítači otvára tzv. zadné vrátka (backdoor) a cez ne sa dokáže útočník dostať do počítača bez toho, aby poznal prístupové meno a heslo.
  • Spyware – program, ktorý zisťuje rôzne informácie o užívateľovi a bez jeho vedomia ich odosiela tretej osobe.
  • Adware – toto je program, ktorý zobrazuje reklamu
  • Spambot – označuje sa aj ako spammer, je to program, ktorý rozosiela nevyžiadanú poštu – spam, bez vedomia užívateľa.
  • phishing – klamlivá správa, informácia, ktorá je vytvorená za účelom podvodu. Môže to byť napríklad email, ktorý sa tvári ako od banky a vyzýva užívateľa na zmenu hesla k internet bankingu. V poslednej dobe je veľmi rozšírený phishing na Facebooku. Je to správa, ktorá sa vám zobrazí a vyzerá ako od priateľa. Po kliknutí vás presmeruje na internetovú stránku, kde sa skrýva iný škodlivý softvér, napríklad trojský kôň.

robot-707219_1280Skupín malwaru je ďaleko viac, no účelom tohto článku nie je ich opis, ale návod ako zistiť, či je váš počítač napadnutý a ak áno ako sa malwaru zbaviť.

Ale ako sa malware vlastne do počítača dostane aj napriek tomu, že mám antivírusový program? Najčastejšie to býva kvôli chýbajúcim aktualizáciám operačného systému. Ak nemáte aktualizovaný systém, je v ňom kopu „dier“ cez ktoré sa malware dostane do systému bez toho, aby ho spozoroval antivírusový program.

Takže jednoduchá a veľmi účinná obrana proti malware je nastaviť operačný systém na automatické aktualizácie. Vždy keď vás systém vyzve k reštartovaniu počítača kvôli aktualizácií, reštartujte. Používajte antivírusový program. Nesurfujte po internetových stránkach s pochybným obsahom.

A hlavne sledujte na čo klikáte, podvodné emaily, podvodné správy na Facebooku. Dajú sa celkom spoľahlivo rozoznať. Takéto správy sú väčšinou prekladané automatickými prekladačmi, a tie nie sú dokonalé. Po prečítaní prvej vety je jasné, že niečo nie je v poriadku.

Vždy sa však môže stať, aj keď striktne dodržiavate vyššie uvedené, že vám do počítača „nalezie“ malware. Preto je dobré z času na čas skontrolovať počítač programom určeným na vyhľadávanie a odstraňovanie malwaru.

Takýto program sa od klasického antivírusu líši hlavne tým, že nie je stále spustený na pozadí systému. Je to program, ktorý spustíte, zapnete kontrolu počítača a prípadne odstránite nežiadúci softvér.

Jedným z takýchto programov je aj program s názvom Malwarebytes. Veľmi účinný program, ktorý mňa osobne nikdy nesklamal. Po zadaní názvu do vyhľadávača sa dostanete na stránky odkiaľ si môžete stiahnuť bezplatnú verziu. Tá je presne určená na občasné prekontrolovanie a prípadné vyčistenie počítača.

Podrobný návod ako program nainštalovať a ako s ním pracovať som spísal do krátkeho ebooku s názvom „Ako sa zbaviť malwaru za 15 minút“  Môžete si ho zdarma stiahnuť na tomto odkaze.

Stano Ševčík
Už viac ako 15 rokov pomáham riešiť mojim spokojným zákazníkom každodenné problémy s výpočtovou technikou. Ukážem vám ako jednoducho „skrotiť“ počítač tak, aby vás neprivádzal do zúfalstva, ale plnohodnotne slúžil. Viac o mne sa dočítate tu >>
Komentáre