6 otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať pred kúpou tlačiarne

V predchádzajúcom článku sme si povedali niečo o základných kritériách podľa ktorých možno vyberať nový počítač, alebo notebook. Ak sa chystáte kupovať nový počítač alebo notebook, určite sa na článok pozrite. Nájdete ho tu.

Dnes sa pozrieme bližšie na čo by ste sa mali zamerať pri výbere novej tlačiarne. Tu je dobré posudzovať viac kritérií ako je len výkon tlačiarne, čiže napríklad to ako rýchlo dokáže tlačiť.

Kritéria pre výber tlačiarne som zhrnul do šiestich otázok na ktoré keď si odpoviete tak sa dopracujete k tej správnej tlačiarni pre vás.

Určite nie pre každého budú všetky tieto oblasti dôležité, pre niekoho môže byť podstatné ako rýchlo tlačiareň vytlačí prvú stranu, niekomu možno nezáleží na cene nových náplní. Ak niektorá z otázok nie je dôležitá pre váš výber, proste ju ignorujte.

Takže poďme sa pozrieť konkrétne na čo sa zamerať pri výbere tlačiarne. Ku každej oblasti napíšem aj podrobnejšie vysvetlenie.

Koľko strán mesačne vytlačíte? Nepredpokladám, že by niekto z vás potreboval vysoko výkonnú tlačiareň s odporúčaným mesačným vyťažením viac ako 2000 strán. Ak ale predsa, treba sa na tento parameter zamerať, v tom prípade už budete potrebovať výkonnú kancelársku tlačiareň.

Pokiaľ sa ale zmestíte do 1000 strán mesačne, v podstate je pre vás vhodná akákoľvek tlačiareň určená pre domáce použitie prípadne pre malé kancelárie.

Táto otázka vám aj zodpovie či by ste mali voliť skôr laserovú tlačiareň, alebo atramentovú. Na niekoľko strán týždenne vám určite bude stačiť atramentová tlačiareň. Pri desiatkach až stovkách strán za týždeň by ste sa mali už skôr obzerať po laserovej tlači.

tlacvsmultifunkcia

Chcete iba tlačiť, alebo aj kopírovať a skenovať? Čiže potrebujete iba tlačiareň? Alebo potrebujete multifunkčné zariadenie? Multifunkčné zariadenia združujú niekoľko funkcií v jednom. Väčšinou sa jedná o tlačiareň, skener, kopírku a fax. Fax má svoje najlepšie roky už dávno za sebou, ale kopírka a skener sa niekedy môžu hodiť.

Potrebujete tlačiť farebne? S touto otázkou priamo súvisí aj ďalšia. Čo prevažne budete na tlačiarni tlačiť?  Pokiaľ budete tlačiť prevažne text, zrejme vám postačí čiernobiela tlačiareň, v každom prípade aj text si sem tam pýta farebnú tlač. V prípade, že budete tlačiť aj obrázky, alebo fotky, tak bez farby sa zrejme nezaobídete.

Táto otázka vám tiež odpovie či sa rozhodovať medzi už spomínanou atramentovou alebo laserovou tlačiarňou. Tlačiarne určené na tlač fotografií sú prevažne atramentové, kvôli vysokej kvalite tlače.

farby

Záleží vám na rýchlosti tlače? Rýchlosť tlače asi pre väčšinu z vás nebude príliš podstatná. Laserové tlačiarne určené pre domácnosti a menšie kancelárie zvládnu vytlačiť okolo 15 strán za minútu čiernobielo aj farebne. Niektoré laserové tlačiarne ale farebne zvládnu podstatne menej strán za minútu, často krát až o polovicu.

Atramentové sú na tom trochu horšie pri farebnej tlači je to väčšinou do 10 strán za minútu. Pri čiernobielej tlači, ale aj atramentová tlačiareň dokáže vytlačiť 15 – 18 strán za minútu.

Koľko zaplatíte za nové náplne? Veľmi podstatná otázka pri výbere tlačiarne. Cena nových náplní hlavne pre laserové tlačiarne sa môže pohybovať až okolo 100 Eur. Určite je dobré si túto cenu preveriť pred samotným nákupom tlačiarne, aby ste nezostali pri prvej výmene toneru nepríjemne prekvapení. Ceny nových náplní pre atramentové tlačiarne sú výrazne nižšie, tiež sa však v závislosti na modeli tlačiarne môžu vyšplhať aj na niekoľko desiatok eur.

Dajú sa kúpiť aj takzvané „neoriginálne“ náplne alebo tonery, prípadne repasované, čiže znovu naplnené tonery. Túto možnosť ale veľmi neodporúčam. Nakoľko takéto náplne nie sú úplne bezproblémové. Môžu sa vyskytnúť rôzne problémy pri tlači.

Stano Ševčík
Už viac ako 15 rokov pomáham riešiť mojim spokojným zákazníkom každodenné problémy s výpočtovou technikou. Ukážem vám ako jednoducho „skrotiť“ počítač tak, aby vás neprivádzal do zúfalstva, ale plnohodnotne slúžil. Viac o mne sa dočítate tu >>
Komentáre